Kapat
28-03-2018 14:45 | 342 kez okundu

Şeker Hastalığı Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Şeker hastalığı hayati riskleri içerisinde barındıran ciddi bir hastalık türüdür. Vücutta yeteri kadar insülin üretilmemesinden kaynaklanan bir durum olarak ortaya çıkıyor. Bu neden ile diyabet ile mücadele eden kişiler tükettikleri gıdalardan aldıkları glikozu kullanamıyor ve böylece de kan şekeri yükseliyor. Sık idrara çıkma ya da avuç içi terlemesi hatta aşırı kilo kaybı ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır

Şeker Hastalığı Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

 


Şeker hastalığı hayati riskleri içerisinde barındıran ciddi bir hastalık türüdür. Vücutta yeteri kadar insülin üretilmemesinden kaynaklanan bir durum olarak ortaya çıkıyor. Bu neden ile diyabet ile mücadele eden kişiler tükettikleri gıdalardan aldıkları glikozu kullanamıyor ve böylece de kan şekeri yükseliyor. Sık idrara çıkma ya da avuç içi terlemesi hatta aşırı kilo kaybı ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bu gibi durumlarda doktor ile görüşmek gerekir. Şeker hastalığının çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. Bunlardan biri de ameliyattır.

 

Ameliyat Kimlere Uygulanır? 


Her tip hastaya şeker hastalığı ameliyatı uygulanamıyor. Ameliyat doğru hastalarda yapıldığı zaman oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Bu durumda doğru hasta grupları için tip 2 şeker hastaları gösterilebilir. Dünya genelindeki şeker hastalarının büyük bölümü tip 2 grubuna dahil olmaktadır. Buna rağmen bu hastaların da tamamına ameliyat uygulanabilir demek doğru bir ifade olmayacaktır. Tip 2 hastalarında şeker hastalığının nedeni tam olarak belirlenemez. Fakat bu hastalar genellikle aşırı kilolu, bulanık görme problemleri olan ya da sık idrara çıkan kişilerdir. Bunun yanı sıra vücudun el ayak ve ağız çevresi gibi bölgelerinde uyuşmalar da bu hastalarda sıkça görülen rahatsızlıklar içerisinde sayılıyor. Bunun yanı sıra gebelik esnasında da oluşan şeker hastalığı bu gruba giriyor.

 

​Genetik faktörlerin daha yoğun olduğu tip 2 diyabet hastalarına ameliyat uygulayabilmek için insülin üretimi yapmakta olan pankreasın bu yetisini korumuş olması gerekiyor. Halen insülin üretebilen hastalarda ameliyat rahatlıkla uygulanabilir.

 

​Şeker hastalarının her biri aynı durumda değildir. Farklı seviyelerde hastalar bulunuyor. Özellikle beslenmesi düzene girmiş ve ilaç tedavisine tam anlamı ile uyan hastalarda halen yüksek şeker görülüyorsa ve hastalığın seyri negatif yönlü devam ediyorsa bu hastalara ameliyat uygulanabilir. 

 

​Şeker hastaları bu rahatsızlığın yanı sıra pek çok sorun ile de mücadele etmektedir. Hastalık göze, böbreklere ya da sinirlere de olumsuz yönde etki etmeye başlayabilir. Bu gibi sorunların da baş gösterdiği hastalarda da ameliyat seçeneği değerlendirilir. Fakat her bir durumda dikkat edilmesi gereken en önemli konu şeker hastasında insülin rezervlerinin korunmuş olmasıdır. Aksi durumlarda olan hastalar için ameliyat önerilmez.

 

Cerrahi Tedavinin Sonuçları 

 

​Diyabetin seyri şeker hastalığı ameliyatı ile yavaşlatılabiliyor. Bunun yanı sıra bazı tip hastalarda hastalığın tam olarak ortadan kalktığı da görülebiliyor. Bunun yanı sıra hastalığın seyri sürekli kötüye giden hastalarda bu seyir durdurulabiliyor.

 

​Ameliyat öncesinde hastaların vücudu insülin değerlerini kullanamazken ameliyat sonrasında bu değerler daha rahat bir biçimde kullanılmaya başlanır. Böylece vücutta yavaş yavaş insülin üretimine de başlamaktadır. 


Yüksek kan şekeri nedeni ile çeşitli organlarda görülen sıkıntılar azalabileceği gibi tamamen ortadan da kalkabilir. Ameliyat ile hastalar ilaç kullanımı en aza indirgeyebilirken bazı hastaların ilaç tedavisi sonlandırılabilir. Organ hasarları ortaya çıkmadan hastalığın tedavi edilmesi şarttır

 

Kaynak: http://www.drerolvural.com/seker-hastaligi-ameliyati-maliyetli-bir-tedavi-midir/

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....
Yorum Yazın
CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 maç izle | intertotobet | bursa asansörlü evden eve nakliyat